PRAKTIKUM IZ OSNOVA FIZIKE 2

Opće informacije
Nositelj predmetaDoc. dr.sc. Marina Poje Sovilj
Naziv predmeta Praktikum iz Osnova fizike 2
Studijski program Preddiplomski studij Fizika
Status predmeta Obvezni predmet
Godina 2
Bodovna vrijednost i način izvođenja nastave ECTS koeficijent opterećenja studenata3
Broj sati (P+V+S)0+2+0
OPIS PREDMETA   
Ciljevi predmeta 
Cilj kolegija je osposobiti studenta/studenticu za samostalno izvođenje eksperimenata iz područja opće fizike. Dodatni cilj je i obrada i izrada izvješća o eksperimentu i rezultatima mjerenja te fizikalna interpretacija dobivenih rezultata.  Također, važna je i uporaba računala pri obradi podataka.
Uvjeti za upis predmeta 
Odslušani kolegiji „Osnova fizike I i II“.
Očekivani ishodi učenja za predmet  
Nakon uspješno završenog kolegija student će moći:    Samostalno izvoditi pokuse iz područja opće fizike (rukovati mjernim uređajima i instrumentima).  Objasniti fizikalne pojave u izvedenim pokusima (uspostaviti vezu između fizikalnih zakona i njihove primjene; uzroka i posljedice).  Statistički obraditi rezultate mjerenja dobivene izvođenjem eksperimenta, te interpretirati rezultate.  Koristiti računalo u svrhu obrade rezultata.  Izraditi detaljni i potpun laboratorijski izvještaj nakon odrađene vježbe.  Kritički pratiti stručnu i znanstvenu literaturu u kojoj su iskazani rezultati mjerenja.   
Sadržaj predmeta 
Pravila rada u laboratoriju na siguran način. Uvod u fizikalna mjerenja i obradu podataka (fizikalne veličine i pripadne mjerne jedinice, pojam, točnost i zapis mjerenja, vrste pogrešaka i iskazivanje rezultata mjerenja, grafički i tablični prikaz mjerenja, uporaba računala u statističkoj obradi i analizi podataka). Pet izabranih vježbi iz područja Osnova fizike II.
Vrste izvođenja nastave  predavanja seminari i radionice   vježbe   obrazovanje na daljinu terenska nastavasamostalni zadaci   multimedija i mreža   laboratorij mentorski rad ostalo ___________________
Komentari  
Obveze studenata 
U potpunosti biti prisutan na laboratorijskom dijelu nastave te pisanje izvješća izvedenog eksperimenta koji mora biti prihvaćen i ocjenjen.
Praćenje1 rada studenata 
Pohađanje nastave Aktivnost u nastavi  Seminarski rad     Eksperimentalni rad  
Pismeni ispit     Usmeni ispit Esej     Istraživanje     
Projekt     Kontinuirana provjera znanja Referat     Praktični rad     
Portfolio                    
Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu 
Tijekom svakog termina laboratorijskih vježbi studentu se kroz neposredan razgovor usmeno provjerava pripremljenost i znanje iz eksperimenta kojeg trenutno radi. Provjerava se i pismena priprema za laboratorijsku vježbu. O svakom izvedenom eksperimentu student je dužan napisati izvješće koje će biti ocijenjeno.   Ispit se sastoji od izvođenja jednog od eksperimenata odabranim slučajnim odabirom (izvlačenjem kartica). Nakon čega mora izradit izvještaj  sa statističkom obradom podataka. Objasniti fizikalne pojave demonstrirane u pokusu i s tim u vezi interpretirati dobivene podatke.   Završna ocjena se određuje na temelju znanja pokazanog tijekom nastave, srednje ocjene izvješća o izvršenim eksperimentima te na završnom ispitu.  • 50,0≤p<63% – dovoljan (2)  • 63,0≤p<76% – dobar (3)  • 76≤p<88% – vrlo dobar (4)  • 88,0≤p≤100% – odličan (5) 
Obvezatna literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa) 
Interna skripta: http://www.fizika.unios.hr/pof1/wp-content/uploads/sites/43/2011/02/POF_A_prosiren_manji2.pdf  M. Požek, A. Dulčić; Fizički praktikum I i II, Sunnypress, Zagreb, 1999.  Paić, M. Fizička mjerenja I, II i III, Liber, Zagreb, 1988. 
Dopunska literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa) 
B. Marković, D. Miler, A. Rubčić, Račun pogrešaka i statistika, Liber, Zagreb, 1987. 
 Broj primjeraka obvezatne literature u odnosu na broj studenata koji trenutačno pohađaju nastavu na predmetu 
Naslov  Broj primjeraka Broj studenata 
M. Požek, A. Dulčić; Fizički praktikum I i II, Sunnypress, Zagreb, 1999. 10 
  10 
Paić, M. Fizička mjerenja I, Liber, Zagreb, 1988. 10 
Paić, M. Fizička mjerenja II, Liber, Zagreb, 1988. 10 
Paić, M. Fizička mjerenja III, Liber, Zagreb, 1988. 10 
Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija 
Putem ankete (anonimna jedinstvena studentska anketa) nakon održane nastave. Anketa će tako poslužit u identifikaciji slabih dijelova u strukturi i izvedbi kolegija.  Statistički pokazatelji o prolaznosti predmeta.  Tijekom izvedbe kolegija studenti će biti i anketirani o poučnosti  i prikladnosti eksperimenata te kvaliteti skripte, nastavnika i asistenata.