OBRADA TEKSTA I PRORAČUNSKE TABLICE

Opće informacije
Nositelj predmetadoc.dr.sc. Ivan Vazler
Naziv predmetaObrada teksta i proračunske tablice
Studijski programPreddiplomski studij fizike
Status predmetaIzborni
Godina1.
Bodovna vrijednost i način izvođenja nastaveECTS koeficijent opterećenja studenata4
Broj sati (P+V+S)30+30+0
OPIS PREDMETA
Ciljevi predmeta
Cilj kolegija je razviti kod studenta opća i specifična znanja glede uporabe uredskih programskih alata i LaTeX-a, te upoznavanje sa standardima pisanja seminara i ostalih znanstvenih ili stručnih tekstova te načelima suvremenog komuniciranja.
Uvjeti za upis predmeta
Nema
Očekivani ishodi učenja za predmet
Sadržaj predmeta
Rad na Windows operativnom sustavu. Upoznavanje s načinom komunikacije na znanstvenoj instituciji. Pregled studentima besplatno dostupnih programskih alata. Korištenje alata za obradu teksta. Ubacivanje jednadžbi, tablica i slika. Strukturiranje tekstualnog dokumenta za automatsko generiranje sadržaja, referenciranje, citiranje i indeksiranje. Pisanje kružnih pisama. Upoznavanje s alatom za tablične izračune. Izrada osnovnih tablica. Suma, kondicionalna suma, osnovne formule. Crtanje grafova, histogrami, linijski grafovi, osnovno programiranje u tabličnom kalkulatoru. Fitanje tabličnih podataka i izvoz slika. Korištenje alata za izradu prezentacija. Upoznavanje s osnovnim pojmovima baza podataka i temeljima korištenja alata za upravljanje bazom podataka. Uočavanje razlika između tablica i baza podataka. Upoznavanje s LaTeX-om. Sastavni dijelovi znanstvenog rada (naslov, autori, afilijacije, sažetak, tekst, slike, jednadžbe, reference). Pisanje matematičkih formula. Korištenje i opis slika u znanstvenom radu. Upoznavanje s formatima slika.
Vrste izvođenja nastave predavanja seminari i radionice vježbe obrazovanje na daljinu terenska nastava samostalni zadaci multimedija i mreža laboratorij mentorski rad ostalo ___________________
Komentari
Obveze studenata
Priprema za nastavu i pohađanje nastave Rješavanje domaćih zadaća Pisanje kolokvija Provjera rješenja i diskusija na satovima predviđenim za konzultacije
Praćenje1 rada studenata
Pohađanje nastave2Aktivnost u nastavi   Seminarski rad   Eksperimentalni rad
Pismeni ispit1Usmeni ispit1Esej   Istraživanje
Projekt   Kontinuirana provjera znanja     Referat   Praktični rad
Portfolio

Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu
Tijekom semestra studenti imaju mogućnost skupljanja bodova pišući kolokvije iz obrađenih sadržaja: alata za obradu teksta, alata za tablične izračune, alata za upravljanje bazom podataka i LaTeX-a. Studenti koji iz kolokvija ostvare minimalno 40% bodova oslobođeni su pisanog dijela ispita. Formiranju konačne ocjene pridonose: prisutnost na nastavi i praćenje nastave – 5% ocjene pismeni kolokviji – 45% ocjene usmeni ispit – 50% ocjene Studenti koji nisu ostvarili minimum bodova tijekom semestra polažu pismeni i usmeni ispit. Na osnovu ukupno ostvarenih bodova, studenti mogu dobiti sljedeće ocjene: Izvrstan (5) za ostvareno 90 ili više bodova, Vrlo dobar (4) za ostvareno od 75 do 89,9 bodova, Dobar (3) za ostvareno od 60 do 74,9 bodova, Dovoljan (2) za ostvareno od 40 do 59,9 bodova.
Obvezatna literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
Ne tako kratki uvod u LaTeX, Tobias Oetiker. Dostupno preko weba i u prijevodu prof. Šime Ungara. MS Office support, https://support.microsoft.com/en-us/office/
Dopunska literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
S.L.Nelson, J. Kelly, Office XP: The Complete Reference, McGraw Hill, 2001. Aune, L., Cox, J., Dudle, N., Brzi tečaj za Microsoft Access, Algoritam, Zagreb, 1999.
Broj primjeraka obvezatne literature u odnosu na broj studenata koji trenutačno pohađaju nastavu na predmetu
NaslovBroj primjerakaBroj studenata
Ne tako kratki uvod u LaTeX, Tobias Oetiker, prijevod prof. Šime Ungara1624

Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija
Putem ankete (anonimna jedinstvena studentska anketa) nakon održane nastave. Anketa će tako poslužit u identifikaciji slabih dijelova u strukturi i izvedbi kolegija. Statistički pokazatelji o prolaznosti predmeta.