OSNOVE FIZIČKIH MJERENJA I STATISTIČKE ANALIZE

Opće informacije
Nositelj predmetadoc. dr. sc. Zvonko Glumac
Naziv predmetaOsnove fizičkih mjerenja i statističke analize (F107)
Studijski programSveučilišni preddiplomski studij “Fizika”
Status predmetaizborni
Godinadruga
Bodovna vrijednost i način izvođenja nastaveECTS koeficijent opterećenja studenata4
Broj sati (P+V+S)30 + 15 + 0
OPIS PREDMETA
Ciljevi predmeta
upoznati studente s osnovnim pojmovima vjerojatnosti i statistike uvesti koncept nasumične varijable i raspodjele vjerojatnosti i koristiti ih kao matematički model fizičkih problema razviti matematički aparat prikladan za primjenu i izvan teorije vjerojatnosti (statistička fizika, kvantna fizika) usvojiti sadržaj kolegija
Uvjeti za upis predmeta
Matematika 1
Očekivani ishodi učenja za predmet
Nakon uspješno završenog kolegija, student će moći: koristiti permutacije, kombinacije i varijacije (F8, F9, F17) razumjeti osnovne pojmove računa vjerojatnosti (F8, F9, F17) opisati svojstva binomne, Poissonove, gama, Gaussove i drugih raspodjela (F7, F17) koristiti funkciju izvodnicu momenata i funkciju izvodnicu kumulanata (F8, F17) koristiti metodu najmanjih kvadrata i uspostaviti korelacijsku vezu među varijablama (F2, F17) primjeniti Markovljeve lance na račun ravnotežne raspodjele vjerojatnosti (F7, F17)
Sadržaj predmeta
Uvod; permutacije sa i bez ponavljanja; kombinacije sa i bez ponavljanja; varijacije sa i bez ponavljanja; binomni poučak; definicija osnovnih pojmova vjerojatnosti; zbrajanje vjerojatnosti; množenje vjerojatnosti; uvjetna vjerojatnost; adicijski i multiplikacijski teorem; Bayesov teorem; matematičko očekivanje; vjerojatnost Bernoullijevih događaja; Gaussova raspodjela; Gaussov integral; prosječna vrijednost; varijanca; Čebiševljev teorem; zakon velikih brojeva (Bernoullijev teorem); geometrijske vjerojatnosti; diskretne i kontinuirane vjerojatnosti; teoremi o nasumičnim varijablama; preobrazba varijable; metoda najmanjih kvadrata; greška funkcije; zakon rasprostiranja grešaka; standardna devijacija aritmetičke sredine;izravnanje posrednih opažanja; osnovni pojmovi statistike; momenti raspodjele; raspodjele: binomna, Poissonova, hipergeometrijska, Gaussova; gama; adicijski teorem za Gaussove raspodjele; definicija funkcije izvodnice momenata; funkcija izvodnica nekih raspodjela; karakteristične funkcije; teorem inverzije; funkcija izvodnica kumulanata; središnji granični teorem; pojam korelacije; linearna korelacija; krivulja regresije; pravci regresije; koeficijent korelacije; nelinearna korelacija; indeks korelacije; omjer korelacije; nasumičan hod u jednoj dimenziji; Markovljevi lanci; Poissonov proces.
Vrste izvođenja nastave predavanja seminari i radionice vježbe obrazovanje na daljinu terenska nastava samostalni zadaci multimedija i mreža laboratorij mentorski rad ostalo ___________________
Komentari
Obveze studenata
položiti pismeni dio ispita (preko tri kolokvija ili standardnim pismenim ispitom) položiti usmeni dio ispita
Praćenje1 rada studenata
Pohađanje nastave 1  Aktivnost u nastavi   Seminarski rad   Eksperimentalni rad
Pismeni ispit 1.5  Usmeni ispit  1.5Esej   Istraživanje
Projekt   Kontinuirana provjera znanja   Referat   Praktični rad
Portfolio

Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu
Tri kolokvija (90 min) tijekom semestra (50 %) i usmeni ispit (50 %) ili standardni pismeni (120 min) ispit (50%) i usmeni ispit (50 %).
Obvezatna literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
Vjerojatnost i statistika – kratak uvod – Z. Glumac, http://www.fizika.unios.hr/~zglumac/uvs.pdf Vjerojatnost i statistika – V. Vranić, Tehnička knjiga, Zagreb, 1971
Dopunska literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
Vjerojatnost i statistika: slučajne varijable – N. Elezović Vjerojatnost i statistika: diskretna vjerojatnost – N. Elezović Vjerojatnost i statistika: statistika i procesi – N. Elezović Teorija vjerojatnosti: zbirka zadataka – N. Elezović Introduction to Probability – C. M. Grinstead and J. M. Snell Statistička teorija i primjena – I. Pavlić